Výhody dřevěných oken oproti plastovým


Dřevo je velmi lehce zpracovatelné. V interiérech působí velmi útulně. Poměr vysoké pevnosti, nízké hmotnosti a odolnosti předurčují dřevo jako surovinu k výrobě kvalitních oken. Spolu se speciálním příslušenstvím oken, jako jsou zasklívací systémy, těsnění a kování mohou dnes okna plnit svou funkci až 80let.

Životnost závisí na mnoha faktorech. Dnes, kdy kvalita dřevěných oken dosahuje a mnohdy převyšuje kvalitu oken plastových, mají dřevěná okna ještě něco navíc, a to kouzlo čistého přírodního materiálu. Životnost oken s rámem z měkkého dřeva se pohybuje v rozmezí 28-35 let, u platových oken je to 20-25 let. Dřevěná okna se mohou po této době renovovat, ale plastová se musí rovnou vyměnit.

Zárukou kvality a estetického vzhledu okna je třívrstvý lepený, většinou, smrkový profil, ze kterého je tvořen rám a křídlo okna. Tyto hranoly se zpracovávají, dnes již téměř vždy na počítačem řízených strojích a je tedy možné dosáhnout v podstatě libovolného tvaru. Je možné vytvořit obdélníky, čtverce, kruhy, popř. klenby.

Celkem snadno lze také vyrobit repliky oken pro památkové a historické budovy. Dřevěná okna mohou mít oproti plastovým oknům slabší rám, při stejné pevnosti a tudíž jsou vhodnější pro použití na velké zasklené plochy.

Dřevěná okna také mají lepší poměr mezi pevností a hmotností než okna plastová. Eurookna mají výborné termoizolační vlastnosti. Díky skvělé tepelně izolační vlastnosti materiálu dřevěných oknech, nevzniká na rámu okna orosení jako u oken plastových. Z měření vyplývá, že dřevěná okna mají lepší koeficient tepelného odporu, než 5-ti komorová plastová okna. Tepelného odporu 1,0-1,8 W / m2 K lze dosáhnout použitím izolačního dvojskla, kdy je vnitřní stěna skla potažena vrstvou speciálního kovu nebo je vnitřní prostor okna naplněn argonem. V ohledu zvukově izolačním jsou okna dřevěná i plastové na srovnatelné úrovni. K povrchové úpravě oken se používají vodou ředitelné ekologické lazury, okapničky jsou především hliníkové.


Plastová okna mají plastovou okapničku a vyrábí se převážně v bílém provedení, barevnosti je dosaženo pomocí fólií nebo jsou natírána speciálními nátěry. Mnohem větším počtem barevných odstínů se vyznačují okna dřevěná před plastovými. Materiál dřevěných oken se vyznačuje velmi nízkou tepelnou vodivostí a ve spojení s protipožárním zasklením, může odolávat ohni až 1,5 hodiny (pokud je vyrobeno z tvrdšího dřeva). Plastová okna zdaleka takových hodnot nedosahují.